triplex13.jpgtriplex14.jpgtriplex15.jpgtriplex16.jpgtriplex17.jpgtriplex18.jpgtriplex19.jpgtriplex20.jpgtriplex21.jpg

Pěší a jiné výlety

 • Vodopády Tauplitz

Ideálním výletem na půl dne je pěší vycházka k vodopádům v těsné blízkosti Tauplitz. Od tauplitzkého infocentra se vydejte po asfaltce do mírného kopce a po 200-300 metrech odbočte u kapličky doprava po prašné cestě mezi loukami. Asi po 10 minutách vstoupíte do lesa, který je zejména v parných dnech příjemným společníkem. Dřevěnými ukazateli lemovaná cestička s nápisem Wasserfall Vás dovede proti proudu potoka po 60-90 minutách až k vodopádu. Dřevěná lavička a zejména spousta obřích balvanů poskytují prostor pro pozorování úžasného vodopádu s ledově osvěžující vodou. Cesta zpět je mírně z kopce, a proto rychlejší. Nedoporučuji pro rodiny s kočárky, na cestě je totiž několik překážek (lesní schody, dřevěné bariéry), které kočárkům cestu znepříjemní.   

 

 • Plavba po jezeře Altaussee

 

V Altaussee můžete v rámci SommerClouCard využít asi 60 minutové plavby po jezeře na lodi poháněné energií ze solárních kolektorů. Jelikož loď pluje každou hodinu a půl, je možné dojet na druhou stranu a krátkou procházkou dojít "na konec světa". Mimochodem i James Bond navštívil chatu na konci světa - šel si tam pro jednu informaci :-)

 

 

 • Koupání u Odensee

Pár kilometrů za Bad Mitterndorfem je ukryto volně přístupné lesní jezero Odensee. Při cestě autem Vás po odbočení v obci Kainisch zelené směrovky dovedou až na velké parkoviště v těsné blízkosti jezera. Jezero je hojně navštěvováno, a pokud máte rádi soukromí, doporučuji se přijet vykoupat až vpodvečer. Koupání příjemné a osvěžující. V místě je příjemná restaurace s lokální kuchyní.   

 

 

 

 • Donnersbach Klamm (soutěsky)

Hezký půldenní výlet i pro rodiny s dětmi do soutěsek divokého potoka v Donnersbachu (pár kilometrů za Irdningem) s několika dřevěnými lávkami a mostky. Výchozím místem je bezplatné parkoviště u penzionu Leitner v Donnersbachu. Doporučuji nespěchat a využít pohostinnosti paní domácí (děti si mohou pohrát na hřišti). Hned pod penzionem začíná stezka okolo průzračně čistého peřejovitého potoka lemovaná naučnými deskami s popisem místní přírody (zejména flóry).  

Od skalního tunelu budete muset vystoupat do jediného prudšího kopečku nad potok a pak se už budete obloukem vracet lesní cestou zpět do Donnersbachu.  Příjemná procházka na 2 hodiny vhodná pro rodiny s dětmi (ale bez kočárků L).

 

 • Donnersbachwald - Riesneralm

Po pár kilometrů stoupání z Donnersbachu se dostanete do obce s podobným názvem Donnersbachwald, odkud vede lanovka na Riesneralm s expozicí velkých dřevěných soch zvířat, tzv.  Tier HOLZ park a přírodní stezku pro chůzi naboso.  Donnersbachwald už ale leží v jiném regionu, a tak nelze využít SommerClouCard. Nahoru na Riesneralm se dostanete nejpohodlněji lanovkou, ta však v létě jezdí pouze v neděli a pondělí (údaj z léta 2013).

 

 • Zámek Trautenfels

Cestou od Riesneralmu resp. z Donnersbachu stojí za návštěvu zámek Trautenfels (v těsné blízkosti Irdningu), ve kterém můžete shlédnout stálou expozici mapující historii regionu (řemesla, zemědělství, atd.) a informující o typické fauně a flóře v okolí Grimmingu. Kruhová vyhlídková věž nabízí krásný výhled do okolí.

 

 • Toplitzsee + Grundlsee

Milovníci koupání v průzračné alpské vodě nesmí vynechat návštěvu úchvatného Grundlsee. Cesta autem vede přes Bad Mitterndorf, s odbočením v Kainischi a pak už se stačí jen držet směr Grundl. Jezero se dá objet zleva a na jeho úplném konci zaparkovat. Placení parkovného se zřejmě nevyhnete, ale celodenní stojí jen pár €. Před tím než zaplujete do vod Grundlsee, se můžete vydat na kratičkou procházku k Toplitzsee (cesta tam 30 min), které je opředeno tajemství z II. SV, kdy do něj nacisté nasypali asi milion librových bankovek, které původně chtěli použít pro destabilizaci britské ekonomiky (viz operace Bernhard). V místě restaurace s malou expozicí válečné historie. Kdo se nebojí hloubek, může se i vykoupat. Ale pozor, jezero je hluboké 103 metrů. Zpět vede jiná cesta kolem úchvatné skalní zdi (200 m kolmé skály). Cesta tam i zpět rovná a zpevněná, pro kočárky jako dělaná.

Po procházce k Toplitzsee již nelze odolat vábení vod Grundlsee. Příjemná pláž s rakousky dokonalým zázemím (čisté záchody, vynikající klobásy) a křišťalově čistá voda s několikametrovou viditelností je ideálním místem pro relax v teplém letním počasí. Výhledy na okolní hory s výhledem na zasněžený masív Dachsteinu umocňují celkový dojem.

 

 

 • Letecký můstek Kulm

Na dohled od Kulmhofu stojí mamutí skokanský můstek Kulm, na kterém se v zimě létá daleko za hranici 200 metrů. Pokud seběhnete od hotelu do 500m vzdálené osady Furt a u benzínky využijete podchod pod hlavní cestou, dostanete se pohodlnou chůzí mezi pastvinami za pár minut na dojezd mamutího můstku, kde vám budou dělat v létě společnost maximálně ovce. Zdatnější můžou vyběhnout po schodech podél doskočiště až k odrazové raně, odkud se nabízí pohled, který zažívají pouze letci na lyžích v rychlosti přes 100 km/hod.

 

 

 

Tak turisté si to tu opravdu užijí! Nespočet lehkých, středních i obtížných tras najdete a naplánujete např. podle této aplikace.

 

 • Jeskyně Lieglloch

Krásný výlet na 4-5 hodin vhodný i pro děti. https://www.treking.cz/cestovani/totes-gebirge-vodopady-a-jeskyne.htm Jeskyně je poměrně veliká - cca 30m do nitra hory se dá pohodlně jít, následně se prostor zužuje. Rozhodně je dobré si vzít baterku, čelovku nebo mobil s dobrou baterkou :-)

 

 • Solný důl Altaussee

Kousek od Altaussee se nachází solný důl, který je aktivní už přes 800 let. http://www.salzwelten.at I neznalec německého jazyka zde bude uchvácen co dokázaly generace vykutat co skály a jak se získávala a stále získává sůl. Za druhé světové války se zde ukrývaly umělecké díla nevyčíslitelné hodnoty - před nebo po návštěvě doporučuji shlédnou film Památkáři, který popisuje dramatické chvíle konce války a záchranu těchto památek.

 • Spechtensee

Malé rašelinové jezero, nebo spíše jezírko. Obejít ho je otázka 30min, ale garantuji Vám, že se tam zdržíte - krásná krajina, zrdcadlové pohledy, lekníny a všudepřítomný klid.... Neskutečné a slovy nepopsatelné!